Archiwum 81 Sezon 1: Wyjaśnienie fabuły i zakończenie

Archiwum 81 Sezon 1: Wyjaśnienie fabuły i zakończenie

14.01.2022

W tajemniczym serialu Netflixa "Archiwum 81" widz zostaje skonfrontowany z kilkoma płaszczyznami czasowymi i światami. Archiwista Dan Turner otrzymuje zadanie odrestaurowania kilku tomów wideo. Dan spotyka w filmach Melody Pendras, która prowadzi badania nad tajną grupą i Dan wierzy, że może ją uratować przed strasznym losem.


Wiele zwrotów akcji i dziwaczna sceneria sprawiają, że jest to skomplikowany dramat.


 


 


Streszczenie fabuły pierwszego sezonu serialu Archiwum 81


  


Na początku pierwszego odcinka, Dan zostaje zatrudniony przez Virgila Davenporta, tajemniczego klienta, do przywrócenia taśm wideo. Nagrania pochodzą z budynku Vissera, który według niego spłonął w niewytłumaczalny sposób w 1994 roku. W końcu przyjmuje ofertę i zostaje zabrany do odległego ośrodka badawczego, gdzie przechowywane są nagrania.
Kiedy Dan ogląda pierwsze kasety wideo, zauważa dziwne podobieństwa między sobą a studentką Melody Pendras, która dokonała nagrań.


Filmy opowiadają o doświadczeniach Melody sprzed dwóch i pół dekady, kiedy to wprowadziła się do budynku Visser, aby zrobić reportaż o kompleksie mieszkaniowym. Melody znajduje swoich nowych sąsiadów dziwnie odległych i zaczyna słyszeć przerażające odgłosy w budynku. Po zaobserwowaniu dziwnego zgromadzenia w piwnicy odkrywa, że jej sąsiedzi są członkami sekty.


Melody rejestruje dziwne zdarzenia w budynku i zaczyna poważnie martwić się o 14-letnią Jess. Melody jest przekonana, że mieszkańcy chcą złożyć młodą dziewczynę w ofierze. Ku zaskoczeniu Dana, wokół niego również zaczynają się dziać dziwne rzeczy.


Dan stopniowo uświadamia sobie, że nie ma halucynacji i że jego rozmowy z Melody są prawdziwe. W jakiś sposób jest z nią połączony poprzez nagrania. On konfrontuje Virgil, bo wie, że taśmy są przeklęte. Okazuje się, że Samuel jest bratem Virgila i również był aktywny w kulcie.


 


 


Koniec "Archiwum 81" wyjaśnia: Gdzie jest Dan Turner?


  


Tymczasem Melody desperacko poszukuje Jess. Wkrótce jednak zostaje zabrana przez mieszkańców do piwnicy, gdzie zmuszona jest być świadkiem morderczego rytuału kultu. Używają jej krwi, by aktywować moce demona Kaelego. Członkowie otworzyć portal do innego świata, gdzie Samuel znika z Melody. Następnie budynek Vissera staje w płomieniach.
Aby uwolnić Melody, Dan i jego przyjaciel Mark próbują dostać się do placówki, w której przechowywane są akta. Dan i jego kumpel obezwładnić Virgil i odkryć, że ta sama ceremonia jest wykonywana w piwnicy, która odbyła się w budynku Visser wiele lat wcześniej.


Z pomocą dozorcy, który okazuje się być czarownicą Baldung, Dan przechodzi przez bramę i wkracza do innego świata. Tam szuka Melody i ostatecznie musi patrzeć, jak Samuel zabiera ją przez inny portal.


Melody następnie pojawia się w piwnicy obiektu, gdzie Mark gorączkowo szuka Dana. Dan budzi się w szpitalu, gdzie pielęgniarka mówi mu, że miał szczęście, że przeżył pożar. Mówi mu, że jest jedynym ocalałym z pożaru w budynku Visser.


W pierwszym sezonie nie ma szczęśliwego zakończenia, gdyż Dan wydaje się być uwięziony w świecie, który zna dzięki kasetom wideo. Uświadamia sobie, że znajduje się w 1994 roku, 10 dni po tajemniczym spaleniu się budynku Vissera.


 


 


Czy Dan Turner umiera? W jakim on jest świecie?


  


Podczas gdy możliwe jest, że Dan cofnął się w czasie, możliwe jest również, że został uwięziony w "innym świecie", który należy do półboga i półdemona Kaelego. Wiedźma Baldung mówi, że w "innym świecie" czas biegnie inaczej, co wyjaśnia, dlaczego Dan nagle znalazł się w 1994 roku.
Dan jest uwięziony w tym samym świecie, w którym kiedyś tkwiła Melody. Dan jest więc w przeszłości, podczas gdy Melody jest w przyszłości, gdzie przybyła przez tę samą bramę co Dan.


Jest to również fascynujący finał 1. sezonu, w którym pozycje dwóch głównych bohaterów zostają odwrócone. Dan jest teraz uwięziony we wszechświecie Kaelego, podczas gdy Melody uciekła i jest z powrotem w prawdziwym świecie.


 


 


Czy Melody umiera? Co się z nią dzieje?


  


Melody w końcu wraca do świata rzeczywistego, ale dwadzieścia pięć lat w przyszłości. Dan może się z nią skontaktować tylko poprzez kasety wideo, ponieważ od czasu do czasu widzi prawdziwą Melody uwięzioną w "innym świecie", a nie jej nagraną wersję. Według czarownicy Julii Bennett (dawno zaginionej matki Melody), taśmy sprawiają, że znika przepaść między światami i pozwalają poszukiwaczom wejść do alternatywnych wszechświatów.
Melody jest teraz w "prawdziwym świecie", ale 25 lat w przyszłości. Ona łączy się z matką, ale teraz to do niej należy uratowanie Dana.


 


Co się stało z mieszkańcami?


 


Szczątków trzynastu mieszkańców nie odnaleziono. Podczas ceremonii mieszkańcy jakby się rozpadają. Wygląda na to, że wszyscy mieszkańcy budynku Vissera zginęli lub wyparowali podczas rytuału i następującego po nim pożaru. Jedynym ocalałym jest młody Jess, który nie bierze udziału w rytuale, ale go nagrywa. Pod koniec pierwszego sezonu dowiadujemy się, że Jess zmieniła swoją tożsamość, została zakonnicą i wyemigrowała na Haiti.


 


 


 

Artur
Redaktor
facebook twitter instagram
MUSIC & FESTIVALS LOVER! - Web & App #UI / #UX designer - Graphic Design is my passion

Najnowsze wpisy na blogu

22.06.2022
O czym jest film Netflixa Love & Gelato?

Love & Gelato to najnowsza książkowo-filmowa adaptacja romantyczno komediowe dla nastolatków Netflixa.

22.06.2022
Wyjaśnienie zakończenia sezonu 3 The Umbrella Academy.

3. sezon The Umbrella Academy wreszcie nadszedł po dosłownie latach oczekiwania!

22.06.2022
O czym jest sezon 3 The Umbrella Academy?

22 czerwca na Netflixie pojawił się 3. sezon The Umbrella Academy, a fani nie mogą się doczekać, aby zobaczyć, co nowy sezon odkryje po wybuchowym finale 2. sezonu.

22.06.2022
365 Dni 3: data premiery, obsada, szczegóły fabuły i nie tylko.

Trzeci film "Kolejne 365 Dni" jest już potwierdzony i podobno będzie kręcony równolegle z sequelem.