Filmy na podstawie komiksów DC Comics

Filmy na podstawie komiksów DC Comics

04.03.2021

Filmy DC Comics to pozycje obowiązkowe dla każdego miłośnika filmów o superbohaterach. To dzięki wydawnictwu DC Comics na ekrany kin i telewizorów trafiły takie kultowe postacie jak Batman, Superman, Aquaman czy Wonder Woman. Dziś rzucimy okiem na to, jakie filmy na podstawie komiksów DC Comics można już obejrzeć i jakich nowości możemy spodziewać się w nadchodzącym roku. W naszym podsumowaniu coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy kinowych hitów, jak i filmów animowanych. Zapraszamy do lektury.


Filmy z uniwersum DC kolejność chronologiczna


Większość nowych filmów DC Comics ukazuje się w ramach tak zwanego DC Extended Universe, w skrócie DCEU. To filmowe uniwersum zostało zapoczątkowane filmem Człowiek ze stali z 2013 i jego kontynuacją Batman v Superman: Świt sprawiedliwości z 2016 roku. Łącznie, w chwili obecnej na DCEU składa się 9 pełnometrażowych filmów tzw. live action. Oprócz nich możemy obejrzeć również ponad 50 animowanych filmów o superbohaterach DC Comics. Nieco więcej o animacjach DC napisaliśmy na końcu tego artykułu.


Sprawdźmy teraz, w jakiej kolejności należy oglądać filmy DC Comics, żeby nie pogubić się w ich fabule. Co prawda filmowe uniwersum DC nie jest jeszcze tak rozbudowane i zagmatwane, jak to Marvela. Warto jednak wziąć pod uwagę chronologię wydarzeń przedstawionych w różnych filmach DC Comics. Jeśli planujecie maraton z filmami DC Comics, zdecydowanie warto skorzystać z naszej ściągawki.


Wszystkie filmy DC – chronologiczna kolejność oglądania:


Wonder Woman (2017)


Wonder Woman 1984 (2020)


Człowiek ze stali (2013)


Batman v Superman: Świt sprawiedliwości (2016)


Legion samobójców (2016)


Liga sprawiedliwości (2017)


Aquaman (2018)


Shazam (2019)


Ptaki Nocy (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn) (2020)


Nowe filmy DC Comics 2020 i 2021


Fani filmów DC Comics otrzymali w minionym, 2020 roku, dwie duże premiery. Była to oczywiście kolejna część Wonder Woman oraz Ptaki Nocy (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn). Również w roku 2021 czekają nas co najmniej dwie duże premiery. Pierwsza z nich to oczywiście Liga sprawiedliwości Zack’a Snydera. Światowa premiera tego filmu zaplanowana jest na 18 marca 2021. Z kolei na sierpień 2021 zaplanowana jest premiera kontynuacji Legionu samobójców. Nie znamy jeszcze wszystkich szczegółów dotyczących fabuły. Wiadomo natomiast, że do aktorów znanych z poprzedniej części dołączą między innymi Idris Elba, John Cena i Sylvester Stallone.


Lista premier nowych filmów DC Comics zaplanowanych na 2021 była znacznie dłuższa. Niestety ze względu na trwającą aktualnie pandemię wirusa COVID-19 wiele z tych produkcji zostało przełożonych na 2022 rok. Tak się stało między innymi z nową odsłoną przygód Batmana - The Batman, a także z filmem Black Adam, w którym w główną rolę wcieli się Dwayne 'The Rock' Johnson. Z kolei w 2022 mamy doczekać się filmowej wersji The Flash oraz drugiej części Aquaman’a. Niestety w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną musimy liczyć się z tym, że daty premier tych filmów mogą jeszcze ulec zmianie.


Filmy animowane DC Comics


Pisząc o filmach DC Comics trudno nie wspomnieć o animacjach. Tym bardziej że liczba tych produkcji jest wręcz imponująca. Zdecydowana większość animacji DC ukazuje się pod szyldem tak zwanego DC Universe Animated Original Movies. Są to filmy animowane skierowane raczej do dorosłego odbiorcy, które ukazują się od razu na nośnikach DVD/Blu-Ray. Łącznie jest to już około 50 pełnometrażowych animacji. W większości są to produkcje skupiające się na przygodach jednego superbohatera, choć nie brakuje tu oczywiście również kilku crossoverów. W ciągu ostatniego roku w ramach DC Universe Animated Original Movies ukazały się między innymi animacje Superman: Red Son, Justice League Dark: Apokolips War, Superman: Man of Tomorrow czy Batman: Soul of the Dragon.


Linia animowanych filmów DC Comics jest cały czas rozwijana i na 2021 zapowiedziane są już nowe tytuły. Są to filmy animowane: Justice Society: World War II oraz Batman: The Long Halloween.

Artur Kosina
Artur Kosina
Redaktor
facebook twitter instagram
Lorem Ipsum jest tekstem stosowanym jako przykładowy wypełniacz w przemyśle poligraficznym. Został po raz pierwszy użyty w XV w. przez nieznanego drukarza do wypełnienia tekstem próbnej książki.

Najnowsze wpisy na blogu

04.03.2021
Filmy na podstawie komiksów DC Comics

Filmy DC Comics to pozycje obowiązkowe dla każdego miłośnika filmów o superbohaterach. To dzięki wydawnictwu DC Comics na ekrany kin i telewizorów trafiły takie kultowe postacie jak Batman, Superman, Aquaman czy Wonder Woman.

02.03.2021
Filmy na podstawie komiksów Marvela. Co warto obejrzeć?

Filmy Marvela biją kolejne kasowe rekordy, przyciągając do kin i przed ekrany telewizorów miliony widzów na całym świecie.

27.02.2021
Filmy historyczne, które warto zobaczyć

Historia ludzkości to nieprzebrane źródło inspiracji dla filmowców. Filmy historyczne stawiają, przed twórcami wiele wyzwań, ale dają także ogromne pole do popisu.

25.02.2021
Seriale o zombie – TOP 5

Kilka lat temu na punkcie seriali o zombie oszalał cały świat. Oczywiście temat zombie istniał w kinie i popkulturze już od wielu lat.