Zabić ból Sezon 1: Wyjaśnienie fabuły i zakończenia

Zabić ból Sezon 1: Wyjaśnienie fabuły i zakończenia

Sześcioodcinkowy dramat Netflix Zabić ból opowiada przejmującą historię kryzysu opioidowego w USA. Zabić ból w porywający sposób opowiada o początkach i rozprzestrzenianiu się OxyContinu, skupiając się na przeplatających się historiach czterech głównych bohaterów związanych z narkotykiem.


 


Fabuła serialu "Zabić ból":


  


W oświadczeniu Edie Flowers (Uzo Aduba) wspomina, jak zaangażowała się w dochodzenie w sprawie wątpliwych działań Purdue Pharma. Początkowo nie miała pojęcia o OxyContin, jej dochodzenie rozpoczęło się, gdy zauważyła nienormalne wskaźniki recept. Ta pozornie nieistotna obserwacja szybko przerodziła się w znaczące dochodzenie, gdy odkryła dużą liczbę ofiar spowodowanych niekontrolowanym stosowaniem OxyContinu.


Historia przenosi się do Richarda Sacklera (Matthew Broderick), który przejął firmę po śmierci swojego wuja Arthura Sacklera (Clark Gregg). Arthur Sackler był pionierem kontrowersyjnego modelu biznesowego, który czerpał ogromne zyski z agresywnej promocji leków na receptę, niezależnie od konsekwencji zdrowotnych.

Kiedy samo istnienie firmy jest zagrożone, Richard wprowadza na rynek OxyContin. Zdeterminowany, by doprowadzić do sukcesu leku, rygorystycznie zajmuje się wszystkim, od koncepcji, przez zatwierdzenie przez organy regulacyjne, po kompleksową strategię marketingową. Chociaż osiąga swój cel, wywołuje krajową epidemię opioidów.

W jej środku przedstawiciele handlowi, tacy jak Shannon Schaeffer (West Duchovny), są kuszeni lukratywnymi zachętami do promowania tych leków i pośrednio zachęcają lekarzy do zwiększania dawek swoim pacjentom bez uwzględnienia możliwych konsekwencji.

Tragiczna historia Glena Krygera (Taylor Kitsch) wyraźnie pokazuje, jak działa korporacyjna chciwość. Po wypadku w pracy, w wyniku którego cierpiał na silny ból pleców, Glenowi przepisano OxyContin. Początkowo w dawce możliwej do opanowania, jego konsumpcja stopniowo wzrasta i prowadzi go na niebezpieczną ścieżkę uzależnienia.


 


Zakończenie "Zabić ból" zostało wyjaśnione:


  


OxyContin trzyma w garści nie tylko Glena, ale także niezliczone rzesze innych osób. Stał się poszukiwanym narkotykiem, nawet dla tych, którzy gonią za ulotnym hajem, zwłaszcza nastolatków. Wielu fałszuje objawy, aby otrzymać receptę.


Uzależnienie Glena od OxyContinu niepokojąco wzrasta, osiągając punkt kulminacyjny w incydencie, w którym zranił się w pijackim odrętwieniu. W chwili jasności wyrzuca lek, ale ból i objawy odstawienia sprawiają, że ponownie sięga po narkotyk.


Chociaż jego żona początkowo stoi przy nim, jej cierpliwość słabnie, gdy uzależniony Glen zaniedbuje swoje obowiązki wobec rodziny. Desperacja popycha Glena do sprzedawania przedmiotów za pieniądze z narkotyków, ale po tym, jak zostaje okradziony, prosi Tylera o pomoc.


Promyk nadziei pojawia się, gdy Glen postanawia wytrzeźwieć i udaje mu się pozostać czystym przez miesiąc.


 


Czy Glen Kryger umiera?


  


Sytuacja Glena wydaje się zmieniać na lepsze, gdy ponownie spotyka się z rodziną. Ale podczas nocy w motelu (jego tymczasowe miejsce pobytu po rozstaniu) odkrywa nieprzytomnych sąsiadów z OxyContinem w zasięgu ręki. Glen ulega pokusie i wraca do nałogu, w wyniku czego przedawkowuje.


Przechodnie znajdują go nieprzytomnego i dzwonią pod 911. Glen najwyraźniej już nie oddycha. Jednak jego los pozostaje niepewny; interwencja medyczna w odpowiednim czasie może go uratować.


Chociaż los Glena nie jest jasny, serial podkreśla podstawową tragedię: niezliczone życia, które zostały narażone na ryzyko przez system, który nieodpowiednio monitoruje leki przeznaczone do leczenia.


 


Co dzieje się z Edie Flowers pod koniec serialu "Zabić ból?


  


Edie Flowers, pracująca jako śledcza w biurze prokuratora USA, wierzy, że jest orędowniczką szlachetnej sprawy. Kierując się pasją do walki z niszczycielskimi skutkami nadużywania narkotyków, podejmuje wyzwanie pociągnięcia do odpowiedzialności Purdue Pharma i Richarda Sacklera.


Kiedy dowiaduje się z pierwszej ręki, jak niszczycielski wpływ mogą mieć narkotyki na rodziny, staje się jeszcze bardziej zdeterminowana. Ale w końcu odkrywa, że system nie jest po jej stronie.


Podczas przesłuchania Edie przedstawia swoją historię, od odkrycia tajemnic OxyContinu po zbudowanie solidnej sprawy przeciwko Purdue i Sacklerowi. Ale pomimo jej skrupulatnych wysiłków i szczerych intencji, zostaje przyćmiona przez siłę wpływowych postaci, takich jak Sackler.


Dzięki wpływowym koneksjom rodziny Sacklerów sprawa kończy się ugodą pozasądową. Edie zmaga się z rozczarowaniem, które potęguje unikanie przez jej zespół bezpośredniego kontaktu wzrokowego, co jest niemym świadectwem nieoczekiwanego obrotu wydarzeń.


Edie przyznaje, że umowa zawarta przez Purdue z Brownlee łamie jej ducha walki. Zdając sobie sprawę, że system działa przeciwko niej, odchodzi z pracy w biurze prokuratora.


Godzi się z bratem, którego obwiniała o śmierć matki. Teraz, gdy jest wolny, mieszkają razem i pracują nad swoim związkiem.


Chociaż Edie żałuje, że nie była w stanie postawić Purdue i Sacklera przed wymiarem sprawiedliwości, skupia się teraz na aspektach życia, które może kontrolować.


 


Co dzieje się z Shannon Schaeffer pod koniec "Zabić bół?


  


Pod koniec piątego odcinka "Zabić ból" Shannon Schaeffer wydaje się przeżywać decydujący moment. Po zażyciu Oxy i dowiedzeniu się, że jej koledzy sypiają z lekarzami, aby zwiększyć sprzedaż, jest rozczarowana procedurami Purdue.


W kolejnym odcinku Shannon zwraca się do Edie, by wyrazić skruchę za swoje przeszłe działania i zaoferować jej pomoc. Oferuje swoje dokumenty Purdue w nadziei na pomoc w sprawie Edie i dzieli się bardziej szczegółowymi informacjami z zespołem Edie.


Ostatnie wystąpienie Shannon ma miejsce w sądzie, kiedy zostaje ogłoszone, że Purdue zdecydowało się na ugodę pozasądową. Jej reakcja jest powściągliwa i oznacza jej ostatnią scenę w serialu.


 


Czy Purdue Pharma zostanie postawiona w stan oskarżenia? Czy OxyContin zostanie wycofany?


  


Edie Flowers i John Brownlee zbudowali solidny proces przeciwko Purdue Pharma. Jednak ugoda oznacza, że potępiające dowody przeciwko firmie i jej kierownictwu będą trzymane w tajemnicy, pozwalając Purdue odejść od haczyka. Nawet jeśli zobowiążą się do walki z epidemią opioidów, trend wzrostowy ich zysków pokazuje, że ugoda jest nieskuteczna.


Podczas ostatniego przesłuchania Edie dowiaduje się o nowych zarzutach wobec Richarda Sacklera, które wskazują na możliwe konsekwencje dla Purdue. Chociaż początkowo perspektywy wydają się optymistyczne, późniejsze informacje zaciemniają ten optymizm. Rodzina Sacklerów nadal odmawia przyznania się do popełnienia wykroczeń w związku z obecnym kryzysem, pomimo zdystansowania się od firmy.


W 2007 roku firma Purdue zapłaciła grzywny w wysokości ponad 600 milionów dolarów i dokonała przeglądu OxyContinu oraz swoich strategii reklamowych, aby odeprzeć krytykę. Firma wprowadziła nową formułę, która podobno przyniosła własne problemy.


Artykuł w New York Times wskazywał na możliwe skutki uboczne, takie jak zapalenie wątroby typu C i inne infekcje. Podejrzewa się również, że ta zmieniona formuła mogła przesunąć dylemat opioidowy w kierunku heroiny.


W 2019 r. rodzina Sacklerów złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości w obliczu nowych dochodzeń, a następnie uzyskała immunitet od wszystkich pozwów sądowych przeciwko nim. Zrezygnowali ze swoich udziałów w Purdue Pharma i zgodzili się zapłacić około 6 miliardów dolarów odszkodowania.


To posunięcie, które było częścią postępowania upadłościowego, zapewniło im szeroką ochronę, która zwolniła ich z wszelkiej odpowiedzialności związanej z OxyContinem lub innymi opioidami, a ten parasol ochronny rozciągnął się na ich spółki zależne i spółki pozostające pod ich kontrolą.


Pomimo tych ustępstw, rodzina do tej pory nie przyznała się do żadnych wykroczeń związanych z kryzysem.


 


Zwiastun serialu "Painkiller":


 


Artur
Redaktor
facebook twitter instagram
MUSIC & FESTIVALS LOVER! - Web & App #UI / #UX designer - Graphic Design is my passion

Najnowsze wpisy na blogu

02.10.2023
Czy Pokolenie V jest dostępne na Netflix?

Spin-off serialu The Boys z college'u wreszcie jest dostępny. Cóż, pierwsze trzy odcinki już są. Gdzie można streamować Pokolenie V (eng. Gen V) online? Czy jest na Netflix?

02.10.2023
Czy Piła X jest na Netflix?

Wracamy do świata Jigsawa i wszystkich skomplikowanych pułapek, które zmuszają ludzi do dokonywania trudnych wyborów. Gdzie można streamować Piła X online?

02.10.2023
Miłość w przestworzach obsada: Kto zagra w komedii romantycznej Netflixa?

Gdzie są wszyscy moi fani komedii romantycznych? Netflix udostępnił nową australijską komedię romantyczną zatytułowaną Miłość w przestworzach i jest to dobry film, który polecamy każdemu.

02.10.2023
Trucizna obsada: Kto występuje w krótkometrażowym filmie Netflixa o Roaldzie Dahlu?

Jeśli chcesz dowiedzieć się, kto ożywił urzekające postacie na ekranie, jesteś we właściwym miejscu! Dołącz do nas, gdy ujawnimy pełną listę obsady w tym artykule!