"Oppenheimer" zdominował Oscary 2024 | Zobacz pełną listę zwycięzców

"Oppenheimer" zdominował Oscary 2024 | Zobacz pełną listę zwycięzców

11.03.2024

Podczas ceremonii rozdania Oscarów w 2024 roku film Oppenheimer Christophera Nolana zgarnął najwięcej Oscarów tego wieczoru, w tym upragnione nagrody za najlepszy film, najlepszą reżyserię, najlepszego aktora pierwszoplanowego, najlepszego aktora drugoplanowego, najlepszą muzykę oryginalną, najlepsze zdjęcia i najlepszy montaż. Podczas gdy dominacja Oppenheimera była przewidywana, tego wieczoru doszło do jednego poważnego zdenerwowania: Najlepsza Aktorka.


Po bardzo konkurencyjnym sezonie nagród, w którym Lily Gladstone zmierzyła się z Emmą Stone, ciało głosujące Akademii wybrało Stone jako zwyciężczynię trafnie nazwanej "The Battle of the Stones". Podczas gdy Gladstone wyprzedziła konkurencję swoją niedawną nagrodą SAG dla najlepszej aktorki, Stone zapewniła sobie dziś drugiego Oscara, opóźniając nieuniknione zwycięstwo Gladstone.


Podczas gdy Gladstone nie zdobyła dziś swojego pierwszego Oscara, była to wielka noc dla Da'Vine Joy Randolph, Cilliana Murphy'ego i Roberta Downeya Jr, którzy wrócili do domu ze swoimi pierwszymi Oscarami za niesamowite występy w tym roku. Nolan otrzymał swojego pierwszego Oscara za reżyserię filmu Oppenheimer, podczas gdy Wes Anderson zdobył swojego pierwszego Oscara za film krótkometrażowy Zdumiewająca historia Henry’ego Sugara, ale ten ostatni nie był obecny, aby odebrać swoją pierwszą wygraną.


Było wiele innych wspaniałych zwycięstw dzisiejszego wieczoru, w tym Anatomia upadku zapewniająca zwycięstwo w kategorii najlepszy scenariusz oryginalny, Strefa interesów wygrywająca w kategorii najlepszy międzynarodowy film fabularny oraz Godzilla Minus One miażdżąca konkurencję w kategorii VFX. Po tym, jak Na Zachodzie bez zmian zdominowało zeszłoroczne Oscary, ekscytujące było zobaczyć, jak filmy obcojęzyczne odchodzą z 8 kilogramami złota. Przewijaj dalej, aby dowiedzieć się, kto jeszcze wygrał podczas 96. ceremonii rozdania Oscarów.


 



Oscary 2024. Pełna lista nagrodzonych i nominowanych



Zapoznaj się z pełną listą zwycięzców 96. ceremonii rozdania Oscarów i daj nam znać w komentarzach, jakie jest Twoje ulubione zwycięstwo.


 


Najlepszy film



  • "American Fiction"

  • "Anatomia upadku"

  • "Przesilenie zimowe"

  • "Czas krwawego księżyca"

  • "Maestro"

  • "Oppenheimer"

  • "Poprzednie życie"

  • "Biedne istoty"

  • "Strefa interesów"

  • "Barbie"


Najlepsza reżyseria



  • "Anatomia upadku", Justine Triet

  • "Czas krwawego księżyca", Martin Scorsese

  • "Oppenheimer", Christopher Nolan

  • "Biedne istoty", Yórgos Lánthimos

  • "Strefa interesów", Jonathan Glazer


Najlepszy aktor w roli głównej



  • Bradley Cooper, "Maestro"

  • Colman Domingo, "Rustin"

  • Paul Giamatti, "Przesilenie zimowe"

  • Cillian Murphy, "Oppenheimer"

  • Jeffrey Wright, "American Fiction"


Najlepsza aktorka w roli głównej



  • Anette Bening, "Nyad"

  • Lily Gladstone, "Czas krwawego księżyca"

  • Sandra Huller, "Anatomia upadku"

  • Carey Mulligan, "Maestro"

  • Emma Stone, "Biedne istoty"


Najlepszy aktor drugoplanowy


Sterling K. Brown, "American Fiction"
Robert De Niro, "Czas krwawego księżyca"
Robert Downey Jr, "Oppenheimer"
Ryan Gosling, "Barbie"
Mark Ruffalo, "Biedne istoty"


Najlepsza aktorka drugoplanowa



  • Emily Blunt, "Oppenheimer"

  • Danielle Brooks, "Kolor purpury"

  • America Ferrera, "Barbie"

  • Jodie Foster, "Nyad"

  • Da'Vine Joy Randolph, "Przesilenie zimowe"


Najlepszy scenariusz oryginalny



  • "Anatomia upadku"

  • "Przesilenie zimowe"

  • "Maestro"

  • "Obsesja"

  • "Poprzednie życie"


Najlepszy scenariusz adaptowany



  • "American Fiction"

  • "Barbie"

  • "Oppenheimer"

  • "Biedne istoty"

  • "Strefa interesów"


Najlepszy film animowany



  • "Chłopiec i czapla"

  • "Między nami żywiołami"

  • "Nimona"

  • "Robot Dreams"

  • "Spider-Man: Poprzez multiwersum"


Najlepszy film międzynarodowy



  • "Io Capitano" (Włochy)

  • "Perfect Days" (Japonia)

  • "Śnieżne bractwo" (Hiszpania)

  • The Teachers' Lounge" (Niemcy)

  • "Strefa interesów" (Wielka Brytania)


Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny



  • "The ABCs of Book Banning"

  • "The Barber of Little Rock"

  • "Island In Between"

  • "The Last Repair Shop"

  • "Nai Nai & Wai Po"


Najlepszy film dokumentalny



  • "Bobi Wine: głos sprzeciwu"

  • "The Eternal Memory"

  • "Cztery córki"

  • "To Kill a Tiger"

  • "20 Days in Mariupol"


Najlepsze zdjęcia



  • Edward Lachman, "El Conde"

  • Podrigo Prieto, "Czas krwawego księżyca"

  • Matthew Libatique, "Maestro"

  • Hoyte Van Hoytema, "Oppenheimer"

  • Robbie Ryan, "Biedne istoty"


Najlepszy montaż



  • Laurent Senechal, "Anatomia upadku"

  • Kevin Tent, "Przesilenie zimowe"

  • Thelma Schoonmaker, "Czas krwawego księżyca"

  • Jennifer Lame, "Oppenheimer"

  • Yorgos Mavropsardis, "Biedne istoty"


Najlepsza scenografia



  • "Barbie"

  • "Czas krwawego księżyca"

  • "Napoleon"

  • "Oppenheimer"

  • "Biedne istoty"


Najlepsze kostiumy



  • "Barbie"

  • "Czas krwawego księżyca"

  • "Napoleon"

  • "Oppenheimer"

  • "Biedne istoty"


Najlepsza muzyka oryginalna



  • "American Fiction"

  • "Indiana Jones i artefakt przeznaczenia"

  • "Czas krwawego księżyca"

  • "Oppenheimer"

  • "Biedne Istoty"


Najlepsza piosenka



  • "The Fire Inside", z filmu "Flamin' Hot"

  • "I'm Just Ken", z filmu "Barbie"

  • "It Never Went Away", z filmu "American Symphony"

  • "Wahzhazhe", z filmu "Czas krwawego księżyca"

  • "What Was I Made For?", z filmu "Barbie"


Najlepsze efekty specjalne



  • "Twórca"

  • "Godzilla Minus One"

  • "Strażnicy Galaktyki vol. 3"

  • "Mission: Impossible — Dead Reckoning Part One"

  • "Napoleon"


Najlepsza charakteryzacja



  • "Golda"

  • "Maestro"

  • "Oppenheimer"

  • "Biedne istoty"

  • "Śnieżne bractwo"


Najlepszy dźwięk



  • "Twórca"

  • "Maestro"

  • "Mission: Impossible — Dead Reckoning Part One"

  • "Oppenheimer"

  • "Strefa interesów"


Najlepszy film krótkometrażowy aktorski



  • "The After"

  • "Invincible"

  • "Knight of Fortune"

  • "Red, White and Blue"

  • "Zdumiewająca historia Henry'ego Sugara"


Najlepszy krótkometrażowy film animowany



  • "Letter To a Pig"

  • "Ninty-Five Sensen"

  • "Our Uniform"

  • "Pachyderme"

  • "War is Over" 


Artur
Redaktor
facebook twitter instagram
MUSIC & FESTIVALS LOVER! - Web & App #UI / #UX designer - Graphic Design is my passion

Najnowsze wpisy na blogu

15.03.2024
Recenzja "Irlandzkie życzenie": Lindsay Lohan na Netflixie ma mnóstwo uroku

Zapraszamy na emocjonującą recenzję filmu "Irlandzkie życzenie" z udziałem Lindsay Lohan, dostępnego na platformie Netflix. Odkryj historię Maddie, która wędruje do Irlandii i spełnia magiczne życzenie przy starożytnym kamieniu.

15.03.2024
7. sezon Black Mirror pojawi się w 2025 roku: Oto, co wiemy do tej pory

Zaplanuj swoje oczekiwania na 7. sezon 'Czarne lustro', który pojawi się w 2025 roku. Zobacz, co do tej pory już wiemy.

14.03.2024
15 najlepszych westernów o wyjętych spod prawa, ranking

Zanurz się w świat westernów wyjętych spod prawa z rankingiem 15 najlepszych filmów pełnych napięcia i nieprzewidywalnych zwrotów akcji. Przekonaj się, dlaczego te produkcje zachwycają widzów i zaskakują nietypowymi bohaterami.

14.03.2024
Gdzie obejrzeć "Biedne istoty": Czy zdobywca Oscara jest dostępny w streamingu?

Uznany przez krytyków film Yorgosa Lanthimosa Biedne istoty jest wreszcie dostępny w streamingu. Czarna komedia fantasy jest adaptacją powieści Alasdaira Graya z 1992 roku o tym samym tytule, która zdobyła nagrodę Guardian Fiction Prize i Costa Book Award