15 najlepszych westernów o wyjętych spod prawa, ranking

15 najlepszych westernów o wyjętych spod prawa, ranking

14.03.2024

Wiele westernów (szczególnie tych starszych, powstałych bliżej połowy XX wieku) kręci się wokół opowieści o walce dobra ze złem. Z pewnością, gdy taki film jest dobrze zrobiony, oglądanie bohaterskiego szeryfa lub rewolwerowca stawiającego czoła bandytom lub skorumpowanym jednostkom i pokonującego ich, często zwalczając przemoc przemocą, może być niezaprzeczalnie satysfakcjonujące. Jest jednak mało prawdopodobne, by takie rzeczy faktycznie miały miejsce w czasach Starego Zachodu, w związku z czym niektóre filmy specjalizują się w przyjmowaniu mniej czarno-białego podejścia narracyjnego.


Niektóre z tych filmów można sklasyfikować jako westerny wyjęte spod prawa, które, jak sama nazwa wskazuje, mają tendencję do obracania się wokół tych po drugiej stronie prawa, być może nawet czyniąc stróżów prawa po "właściwej stronie" prawa antagonistami. Posiadanie moralnie szarych postaci w takich historiach może być bardziej złożone tematycznie i można argumentować, że takie westerny są również nieco bardziej zabawne i mniej przewidywalne. Niektóre z najlepszych westernów o banitach i/lub antybohaterach zostały uszeregowane poniżej, zaczynając od dobrych, a kończąc na świetnych.


 


 15  3:10 do Yumy


 Reżyseria: James Mangold


3:10 do Yumy


Będący jednym z najlepszych westernów wydanych w ciągu ostatnich 20 lat, 3:10 do Yumy to zręczniejsza i bardziej pełna akcji aktualizacja/remake filmu z 1957 roku o tym samym tytule. Narracyjnie nie jest to film wyłącznie o banitach, choć wiele postaci nimi jest, a jednym z głównych bohaterów jest przywódca gangu banitów, który spędza film eskortowany na stację kolejową przez weterana wojny secesyjnej.


3:10 do Yumy to w pewnym sensie opowieść o walce dobra ze złem, choć interesujący jest sposób, w jaki spędza podobną ilość czasu na postaciach po różnych stronach prawa. Ogólnie rzecz biorąc, jest to jeden z najlepszych filmów wyreżyserowanych przez Jamesa Mangolda i czerpie ogromne korzyści ze świetnej obsady, w tym Russella Crowe'a, Christiana Bale'a, Petera Fondy i Bena Fostera.


Gdzie obejrzeć 3:10 do Yumy


 
 


 14  Silverado (1985)


Reżyseria: Lawrence Kasdan


Silverado (1985)


Chociaż Silverado ma spory udział w nietradycyjnych bohaterach westernu, to niekoniecznie jest to ponury lub dekonstrukcyjny western i prawdopodobnie można go zaliczyć do jednego z bardziej "wyjętych spod prawa" westernów. Główni bohaterowie są nieco szorstcy i buntowniczy, ale ostatecznie wydają się heroiczni w porównaniu z antagonistą filmu: skorumpowanym szeryfem, który rządzi miastem Silverado.


Film wyróżnia się tym, że jest to jedna z pierwszych dużych ról Kevina Costnera, a on sam jest częścią świetnej obsady, w skład której wchodzą również Kevin Kline, Danny Glover, Rosanna Arquette i Jeff Goldblum. Silverado jest dość prosty, ale nie w sposób, który szkodzi filmowi jako całości, a ci, którzy chcą zobaczyć coś ogólnie staromodnego - ale nie bez kilku bardziej nowoczesnych przebłysków tu i tam - powinni dać szansę temu nieco przeoczonemu zachodowi.


Gdzie obejrzeć Silverado (1985)


 
 


 13  'Szybcy i Martwi' (1995)


Reżyseria: Sam Raimi


Szybcy i Martwi


Chociaż Sam Raimi może być najbardziej znany ze swoich filmów o superbohaterach, pokazał, że jest wszechstronnym filmowcem zdolnym do zmierzenia się z każdym gatunkiem. Przykład: Szybcy i martwi, w którym Raimi bierze na warsztat gatunek westernu i jest z nim bardzo Raimi. Jest to stylowy, szybki, czasami przesadzony i zazwyczaj z przymrużeniem oka film, w którym mnóstwo tajemniczych i/lub moralnie wątpliwych postaci nieustannie się ściera.


Fabuła Szybcy i martwi obraca się wokół turnieju szybkiego losowania odbywającego się w miasteczku na Starym Zachodzie, z Sharon Stone w roli tajemniczego bohatera, Gene Hackmanem pożerającym scenerię jako antagonista i młodym Leonardo DiCaprio pojawiającym się w roli drugoplanowej, co oznacza pierwszy z kilku westernów dla aktora. Wiele postaci jest wyjętych spod prawa, a sam film jest stylowy w pewien buntowniczy lub prawie "punkowy" sposób, co potęguje wrażenie, że jest to western wyjęty spod prawa.


Gdzie obejrzeć Szybcy i martwi


 
 


 12  'Tombstone' (1993)


Reżyseria: George P. Cosmatos


'Tombstone' (1993)


Nazwanie Tombstone westernem o wyjętych spod prawa niekoniecznie musi być naciągane, ale jest to jeden z najlepszych westernów o stróżach prawa ze Starego Zachodu, a trudno o fascynującą opowieść o takich postaciach bez udziału wyjętych spod prawa. Tytułowe miasteczko Tombstone staje się zagrożone przez różnych przeciwników, co prowadzi do tego, że szeryf Wyatt Earp musi zebrać własną grupę wykwalifikowanych rewolwerowców, aby stawić czoła takim przestępcom.


Prowadzi to do mnóstwa akcji w westernie, a także niezapomnianych interakcji między postaciami, a Tombstone jest odpowiednio okazały i bombastyczny w sposób, który bierze prawdziwą historię i sprawia, że czuje się legendarna. Jest większy niż życie i jako taki może nie być całkowicie historycznie dokładny... ale oddaje ducha legendy strzelaniny w O.K. Corral, a także jest po prostu super zabawny do oglądania.


Gdzie obejrzeć Tombstone


 
 


 11  'Bez przebaczenia' (1992)


Reżyseria: Clint Eastwood


'Bez przebaczenia' (1992)


Niezwykle udany western, który zdobył wiele Oscarów, Bez przebaczenia może być postrzegany jako jeden z najważniejszych punktów - jeśli nie najważniejszy - w całej karierze Clinta Eastwooda, zarówno jako aktora, jak i reżysera. W filmie tym antybohater z burzliwą przeszłością zostaje postawiony przeciwko znacznie bardziej nikczemnemu autorytetowi: skorumpowanemu szeryfowi, który nie chciał postawić gangu złoczyńców przed wymiarem sprawiedliwości.


Bez przebaczenia to raczej ponury i przyziemny western, ale nie przeszkadza mu to być bardzo wciągającym i wciągającym przez cały czas. Równoważy trudne i wywrotowe treści tematyczne ze świetnymi postaciami, które różnią się znacznie pod względem moralnym, i opowiada prostą historię w niewymagający wysiłku i ostatecznie poruszający sposób. Może nie jest tak skoncentrowany na banitach, jak inne wspomniane i wkrótce wspomniane przykłady, ale mimo to może stać obok nich.


Gdzie obejrzeć Bez przebaczenia


 
 


 10  "Dobry, zły, zakręcony" (2008)


Reżyseria: Kim Jee-woonNie mylić z pewnym westernem z lat 60. o podobnym tytule (więcej o nim poniżej), Dobry, zły i zakręcony, The Weird to koreański film, który jest równie śmieszny i zabawny, co pełen akcji. Jego akcja rozgrywa się w Mandżurii w latach 30. ubiegłego wieku, zachowując jednak klimat klasycznego westernu (i być może delikatnie spoofując ten gatunek; prawie), ponieważ podąża za trzema banitami, którzy szukają skarbu ukrytego gdzieś na pustyni.


Dobry, zły i zakręcony pędzi do przodu z prędkością, która sprawia, że wiele innych szybkich filmów wygląda na powolne w porównaniu, a oglądanie go od początku do końca jest świetną zabawą. Wszystkie postacie są wadliwe - niektóre bardziej niż inne - ale wszystkie są interesujące i mają wiele dobrej dynamiki między sobą. Nawet gdyby tak nie było, sama akcja, która jest tu częsta i bardzo wysokiej jakości, jest warta swojej ceny.


 
 


 9  'Propozycja' (2005)


Reżyseria: John Hillcoat


'Propozycja' (2005)


Propozycja nie tylko zawiera wiele bezwzględnych i skomplikowanych moralnie postaci, ale także plasuje się w czołówce najbardziej brutalnych i krwawych westernów wszech czasów. Jego fabuła dotyczy mężczyzny, który jest zmuszony do podjęcia niemożliwej decyzji, ponieważ powiedziano mu, że jego młodszy brat zostanie zabity, jeśli nie uda mu się upolować i zabić swojego starszego brata, który jest banitą na wolności.


Świat Propozycja jest paskudny i beznadziejny, ale mimo to film jest wciągający dzięki intrygującemu założeniu i złożonym pytaniom moralnym, których wymaga od swoich bohaterów i widzów. Jeśli chodzi o westerny obracające się wokół banitów, jest to z pewnością jeden z cięższych, ale ci, którzy nie mają nic przeciwko westernowi, który może być nieco wymagający emocjonalnie i ponury, powinni dać mu szansę.


Gdzie obejrzeć Propozycja


 
 


 8  'Wyjęty spod prawa Josey Wales' (1976)


Reżyseria: Clint Eastwood


'Wyjęty spod prawa Josey Wales' (1976)


Clint Eastwood zyskał rozgłos jako aktor w ciągu pierwszej dekady swojej kariery w świecie filmu, ale na początku lat 70. odniósł również sukces jako reżyser. Co jakiś czas reżyserował film i występował w nim w pewnym charakterze, a Wyjęty spod prawa Josey Wales był jednym z pierwszych przypadków, kiedy zrobił to z wielkim sukcesem. Do dziś pozostaje to jeden z najlepszych westernów, z jakimi kiedykolwiek kojarzono Clinta Eastwooda.


Nie jest zaskoczeniem, że można go zaliczyć do westernów o wyjętych spod prawa, biorąc pod uwagę jego tytuł, a sama historia obraca się wokół legendarnego tytułowego bohatera; budzącego grozę mściciela, który krwawo mści się za krzywdy popełnione przeciwko sobie, a następnie chroni pokrzywdzonych na Starym Zachodzie wszelkimi niezbędnymi środkami. Chociaż główny bohater jest brutalny i bezwzględny, Wyjęty Spod Prawa Josey Wales pokazuje, że Zachód jest miejscem, w którym psy zjadają psy, dzięki czemu bohater ostatecznie czuje się jak antybohater.


Gdzie obejrzeć Wyjęty spod prawa Josey Wales


 
 


 7 'Zabójstwo Jesse'ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda' (2007)


Reżyseria: Andrew Dominik


'Zabójstwo Jesse'ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda' (2007)


Zabójstwo Jesse'ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda, jeden z najlepszych westernów XXI wieku (a więc film, który utrzymuje gatunek przy życiu, nawet po jego spornym rozkwicie), ma fabułę, którą w większości streszcza jego tytuł. Rzeczywiście obraca się wokół tego niesławnego wydarzenia, pokazując złożone uczucia Forda wobec Jamesa, badając, dlaczego zrobił to, co zrobił, a następnie pokazując, jak wpłynęło to na resztę jego życia.


Ci, którzy lubią westerny pełne akcji i bohaterstwa, mogą nie znaleźć wiele do pokochania w Zabójstwo Jesse'ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda, ponieważ jest to mroczny, cierpliwy i skoncentrowany na postaciach film. Jest to jednak jeden z najbardziej złożonych moralnie i prowokujących do myślenia westernów, nie tylko w swoim rodzaju, ale w ogóle w ramach gatunku, i jest to prawdopodobnie film, który będzie się starzał niesamowicie dobrze.


Gdzie obejrzeć Zabójstwo Jesse'ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda


 
 


 6  'Pat Garrett i Billy Kid' (1973)


Reżyseria: Sam Peckinpah


Pat Garrett i Billy Kid (1973)


Samowi Peckinpahowi nie były obce westerny z nieokrzesanymi bohaterami, którzy mieli tendencję do angażowania się w niezwykle brutalne konflikty. Spośród jego różnych filmów, Pat Garrett i Billy Kid jest zarówno jednym z jego najlepszych, jak i jednym z najbardziej pomijanych, nie otrzymując takiej miłości, na jaką zasługuje, mimo że opowiada doskonałą i dramatyczną historię o przyjaciołach, którzy stali się rywalami, oraz o złamanym sercu / niebezpieczeństwie, które towarzyszy takiemu obrotowi wydarzeń.


Nie oznacza to, że Pat Garrett i Billy Kid nie ma wartości rozrywkowej lub jest w inny sposób pozbawiony emocji/akcji, ale jest to ogólnie przygnębiający western i tym lepiej dla niego. Różni bohaterowie są nie tylko wyjętymi spod prawa banitami, ale też wszyscy są uciskani i walczą o przetrwanie na swój własny sposób, co jest przygnębiające, ale także wydaje się być bardziej prawdziwe niż inne westerny z bardziej słonecznym usposobieniem i bardziej wyraźnymi bohaterami i złoczyńcami.


Gdzie obejrzeć Pat Garrett i Billy Kid 


 
 


 5  'Nienawistna Ósemka' (2015)


Reżyseria: Quentin Tarantino


'Nienawistna Ósemka' (2015)


Nienawistna ósemka to jeden z najbardziej brutalnych filmów w dorobku Quentina Tarantino, który może też uchodzić za najbardziej intensywny i przerażający. Główni bohaterowie, zgodnie z tytułem, mają różne odcienie nienawiści i agresji, więc gdy wszyscy znajdują się w zamkniętym miejscu, czekając, aż szalejąca na zewnątrz zamieć ustanie, napięcie rośnie, a przemoc wydaje się nieunikniona.


Mimo że trudno nazwać jakąkolwiek postać w Nienawistna Ósemka sympatyczną, niektóre z nich są bardziej nielubiane niż inne, co oznacza, że przez cały czas jest przynajmniej trochę emocjonalnego zaangażowania, szczególnie gdy film osiąga punkt kulminacyjny. Jest to jeden z najbardziej cynicznych i ponuro brutalnych westernów, jakie kiedykolwiek nakręcono, rozkoszując się faktem, że żadna z jego postaci nie jest dobrym człowiekiem i generalnie stają się mniej mili, gdy są zmuszeni do sytuacji, w której ostatecznie się znajdują.


Gdzie obejrzeć Nienawistna ósemka


 
 


 4  'Aż do piekła' (2016)


Reżyseria: David Mackenzie


'Aż do piekła' (2016)


Być może bardziej przypomina film kryminalny niż western, niezależnie od tego, jak chcesz sklasyfikować Aż do piekła, jest to ostatecznie świetny film. Chociaż nie rozgrywa się w czasach Starego Zachodu, to jednak zachowuje ducha gatunku westernowego i podąża za dwoma braćmi, którzy znajdują się w rozpaczliwej sytuacji i potrzebują pieniędzy, zmuszając ich do przeprowadzania różnych ambitnych napadów na banki.


Główni bohaterowie są w pewnym sensie sympatycznymi "banitami", a w filmie pojawia się również dwóch stróżów prawa, którzy ścigają tych braci, obaj również na swój sposób sympatyczni. Tragicznie, te dwa duety są przeznaczone do zderzenia, co prowadzi do ogromnej ilości napięcia i emocji w całym filmie. Aż do piekła jest na tyle dobry, że nawet ci, którzy zwykle nie lubią westernów, powinni się tu dobrze bawić, a ci, którzy lubią westerny, przekonają się, że nieuchronnie spełnia wszystkie wymagania.


Gdzie obejrzeć Aż do piekła


 
 


 3  'Butch Cassidy i Sundance Kid' (1969)


Reżyseria: George Roy Hill


Butch Cassidy i Sundance Kid


Butch Cassidy i Sundance Kid to jeden z tych rzadkich filmów, który wydaje się być bliski ideału, a jednocześnie jest klasycznym filmem, którego prawie nie trzeba przedstawiać. Jego tytułowi bohaterowie to wyjęci spod prawa przestępcy ze Starego Zachodu (w czym pomaga fakt, że grają ich Robert Redford i Paul Newman), a większość fabuły obraca się wokół tego, do czego się posuwają, uciekając przed prawem po być może jednym napadzie za dużo.


Butch Cassidy i Sundance Kid to prawdopodobnie najlepszy film kumpelski, który jest również westernem, ze świetną chemią między dwoma głównymi bohaterami, dużą ilością humoru i serca oraz dobrze nakręconą i ekscytującą akcją. Jest to świetna rozrywka, do której można wracać raz po raz, co czyni go niezaprzeczalnie jednym z najlepszych westernów wszech czasów.


Gdzie obejrzeć Butch Cassidy i Sundance Kid


 
 


 2  'Dzika Banda' (1969)


Reżyseria: Sam Peckinpah


'Dzika Banda' (1969)


Kilka lat przed filmem Pat Garrett i Billy Kid, Sam Peckinpah nakręcił coś, co często uważa się za jego najlepszy film - Dzika banda. Główni bohaterowie tego filmu tworzą gang banitów, którzy zaczynają czuć, że najlepsze lata mają już za sobą i być może będą musieli zdobyć ostatni punkt i zakończyć działalność. Inni ludzie i/lub sam los mają jednak inne plany, co prowadzi do komplikacji... a także ogromnego rozlewu krwi.


W momencie premiery Dzika banda był uważany za szokująco brutalny i choć od tego czasu został przekroczony w tym dziale przez inne filmy, nadal jest w stanie szokować i zachwycać widzów do pewnego stopnia. Jest to jeden z najlepszych filmów nakręconych w latach 60., a filmy o bandach banitów próbujących przetrwać w bezlitosnych i brutalnych czasach nie są o wiele lepsze niż ten.


Gdzie obejrzeć Dzika banda


 
 


 1  'Dobry, Zły i Brzydki' (1966)


Reżyseria: Sergio Leone


'Dobry, Zły i Brzydki' (1966)


Podobnie jak The Good, The Bad, The Weird z 2008 roku, Dobry, Zły i Brzydki z 1966 roku podąża za trzema niemoralnymi postaciami, które robią wszystko, co w ich mocy, aby odkryć pewien rodzaj skarbu zakopanego na pustyni. Tytułowy Dobry nie jest do końca dobrym facetem, ale nie jest tak bezwzględny jak Zły. Brzydki jest gdzieś pomiędzy, będąc być może najbardziej ujmującą i zapadającą w pamięć postacią, ponieważ jest dziką kartą i czymś w rodzaju słabszego w porównaniu do pozostałej dwójki.


Przez cały czas ścierają się i tworzą niełatwe sojusze, a wszystko to zanim film zakończy się jednym z najlepszych finałów w historii kina. Dobry, Zły i Brzydki to jeden z tych klasyków, który został w jakiś sposób zignorowany przez Oscary, ale żyje do dziś jako, niektórzy twierdzą, najlepszy western wszechczasów. W związku z tym dość łatwo jest wybrać go jako najlepszy western obracający się wokół banitów i podejrzanych (ale fascynujących) postaci.


Gdzie obejrzeć Dobry, Zły i Brzydki

Artur
Redaktor
facebook twitter instagram
MUSIC & FESTIVALS LOVER! - Web & App #UI / #UX designer - Graphic Design is my passion

Najnowsze wpisy na blogu

15.03.2024
Recenzja "Irlandzkie życzenie": Lindsay Lohan na Netflixie ma mnóstwo uroku

Zapraszamy na emocjonującą recenzję filmu "Irlandzkie życzenie" z udziałem Lindsay Lohan, dostępnego na platformie Netflix. Odkryj historię Maddie, która wędruje do Irlandii i spełnia magiczne życzenie przy starożytnym kamieniu.

15.03.2024
7. sezon Black Mirror pojawi się w 2025 roku: Oto, co wiemy do tej pory

Zaplanuj swoje oczekiwania na 7. sezon 'Czarne lustro', który pojawi się w 2025 roku. Zobacz, co do tej pory już wiemy.

14.03.2024
15 najlepszych westernów o wyjętych spod prawa, ranking

Zanurz się w świat westernów wyjętych spod prawa z rankingiem 15 najlepszych filmów pełnych napięcia i nieprzewidywalnych zwrotów akcji. Przekonaj się, dlaczego te produkcje zachwycają widzów i zaskakują nietypowymi bohaterami.

14.03.2024
Gdzie obejrzeć "Biedne istoty": Czy zdobywca Oscara jest dostępny w streamingu?

Uznany przez krytyków film Yorgosa Lanthimosa Biedne istoty jest wreszcie dostępny w streamingu. Czarna komedia fantasy jest adaptacją powieści Alasdaira Graya z 1992 roku o tym samym tytule, która zdobyła nagrodę Guardian Fiction Prize i Costa Book Award