Filmy historyczne, które warto zobaczyć

Filmy historyczne, które warto zobaczyć

27.02.2021

Historia ludzkości to nieprzebrane źródło inspiracji dla filmowców. Filmy historyczne stawiają, przed twórcami wiele wyzwań, ale dają także ogromne pole do popisu. Nic więc dziwnego, że filmy historyczne kostiumowe czy wojenne mają sporą rzeszę zagorzałych fanów. Sprawdźmy dziś, jakie filmy historyczne warto zobaczyć i jakie godne uwagi premiery miały miejsce w ostatnim roku.


Filmy historyczne kostiumowe – nasze TOP 3


Zacznijmy może od filmów historycznych kostiumowych. Dzięki nim możemy przenieść się w minione epoki i choć na chwilę zapomnieć o otaczającym nas świecie. Dobrych filmów historycznych powstało na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat naprawdę sporo. Są to też bardzo różne produkcje: filmy wojenne, romanse, dramaty, filmy biograficzne itd. Trudno więc wybrać tylko kilka najlepszych filmów historycznych. Naszym zdaniem do absolutnych klasyków w kategorii filmów historycznych należą:


Braveheart / Waleczne serce z 1995 nie wymaga chyba specjalnej reklamy. Dzieje Williama Wallac’e i jego udział w walce o niepodległość Szkocji widzieli chyba wszyscy miłośnicy filmów historycznych o średniowieczu. Mimo pewnych nieścisłości historycznych i ponad 15 lat na karku film ten jest prawdziwą wizualną ucztą. Jeżeli dodamy do tego kreacje aktorskie Mela Gibsona czy Sophie Marceau, otrzymamy prawdziwy klasyk nie tylko wśród filmów historycznych, ale całej kinematografii ostatnich dekad.


Spartacus z 1960 roku to kolejna pozycja obowiązkowa na naszej liście. W rolach głównych wystąpili Kirk Douglas i Laurence Olivier, a za reżyserię odpowiadał Stanley Kubrick. Spartacus stał się ogromnym kinowym sukcesem i zdobył 4 statuetki Oscara. Jest to ponad 3-godzinne widowisko stworzone z rozmachem rzadko spotykanym w dzisiejszej kinematografii. Zdecydowanie film godny polecenia nie tylko miłośnikom filmów historycznych.


Apollo 13 to świetny przykład tego, że kino historyczne, to nie tylko filmy kostiumowe. Apollo 13 z 1995 roku przybliża historię jednej z bardziej znanych misji kosmicznych XX wieku. W rolach głównych wystąpili między innymi Tom Hanks, Kevin Bacon, Ed Harris czy Gary Sinise.


Filmy historyczne wojenne – co warto zobaczyć?


Wśród filmów historycznych bardzo licznie reprezentowane są także filmy wojenne. Najlepsze filmy historyczne przedstawiające konflikty zbrojne postanowiliśmy zebrać w osobnej kategorii. Oto nasze propozycje wojennych filmów historycznych, które zdecydowanie warto zobaczyć:


Pierwsze miejsce to oczywiście Szeregowiec Ryan (1998). Stworzone z rozmachem hollywoodzkie widowisko o niewielkim oddziale amerykańskich żołnierzy wykonujących misję za linią wroga w czasie lądowania w Normandii. W filmie wystąpiła plejada amerykańskich aktorów z Tomem Hanks’em na czele.


Okręt / Das Boot z 1981 roku przenosi nas w ciasne, klaustrofobiczne wnętrze niemieckiego okrętu podwodnego. Zamiast pełnych rozmachu scen batalistycznych mamy tu świetne kino psychologiczne.


Listy z Iwo Jimy / Letters from Iwo Jima to film wojenny o jednej z największych bitew na Pacyfiku. Wydarzenia bitwy o Iwo Jime są w tym filmie zaprezentowane z perspektywy żołnierzy japońskich. Film ten warto obejrzeć w duecie z filmem Sztandar chwały / Flags of our Fathers, który opowiada te same wydarzenia oczami żołnierzy amerykańskich. Reżyserem obu tych filmów jest Clint Eastwood.


Nowe filmy historyczne – najlepsze premiery ostatnich lat!


Filmy historyczne to klasyk, który chyba nigdy nie wyjdzie z mody. Co roku ukazuje się kilka filmów, które zdecydowanie warto zobaczyć. Gratką dla miłośników pełnych akcji historycznych filmów wojennych były na przykład obrazy Greyhound i 1917. Pierwszy z nich to osadzony na morzu marynistyczny film wojenny, a drugi rzuca nas w wir brutalnych walk w okopach I Wojny Światowej. W ciągu ostatniego roku premierę miał również film przybliżający nieco mniej odległe wydarzenia historyczne. Chodzi o produkcję Netflix Proces Siódemki z Chicago / The trial of Chicago 7. Film ten przybliża historię jednego z głośniejszych procesów lat 60, w którym sądzona była grupa protestujących przeciwko wojnie w Wietnamie młodych ludzi. To oczywiście tylko kilka dobrych filmów historycznych ostatniego roku. Jeżeli macie swoje typy, zapraszamy do podzielenia się nimi w komentarzu.

Artur Kosina
Artur Kosina
Redaktor
facebook twitter instagram
Lorem Ipsum jest tekstem stosowanym jako przykładowy wypełniacz w przemyśle poligraficznym. Został po raz pierwszy użyty w XV w. przez nieznanego drukarza do wypełnienia tekstem próbnej książki.

Najnowsze wpisy na blogu

04.03.2021
Filmy na podstawie komiksów DC Comics

Filmy DC Comics to pozycje obowiązkowe dla każdego miłośnika filmów o superbohaterach. To dzięki wydawnictwu DC Comics na ekrany kin i telewizorów trafiły takie kultowe postacie jak Batman, Superman, Aquaman czy Wonder Woman.

02.03.2021
Filmy na podstawie komiksów Marvela. Co warto obejrzeć?

Filmy Marvela biją kolejne kasowe rekordy, przyciągając do kin i przed ekrany telewizorów miliony widzów na całym świecie.

27.02.2021
Filmy historyczne, które warto zobaczyć

Historia ludzkości to nieprzebrane źródło inspiracji dla filmowców. Filmy historyczne stawiają, przed twórcami wiele wyzwań, ale dają także ogromne pole do popisu.

25.02.2021
Seriale o zombie – TOP 5

Kilka lat temu na punkcie seriali o zombie oszalał cały świat. Oczywiście temat zombie istniał w kinie i popkulturze już od wielu lat.