Filmy na podstawie komiksów Marvela. Co warto obejrzeć?

Filmy na podstawie komiksów Marvela. Co warto obejrzeć?

02.03.2021

Filmy Marvela biją kolejne kasowe rekordy, przyciągając do kin i przed ekrany telewizorów miliony widzów na całym świecie. Które filmy Marvel są najlepsze? Który wybrać na początek? I co najważniejsze, w jakiej kolejności najlepiej oglądać filmy Marvel? Dziś postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania związane z filmami o superbohaterach Marvela.


Filmy Marvela po kolei, czyli jak oglądać filmy Marvel chronologicznie?


Na tak zwane MCU, czyli Marvel Cinematic Universe składa się już ponad 20 pełnometrażowych filmów. Jeżeli więc planujemy w 2021 maraton z najlepszymi filmami Marvel, warto wcześniej zastanowić się, w jakiej kolejności je obejrzeć.


Jak oglądać filmy Marvel chronologicznie w kolejności? W tym celu przygotowaliśmy dla Was chronologiczne zestawienie wszystkich filmów Marvela. Pod uwagę wzięliśmy nie datę premiery poszczególnych filmów Marvel, a to kiedy dzieje się ich akcja. Oglądając filmy Marvel w tej kolejności, unikniemy spoilerów lub nieścisłości wynikających z tego, że nie oglądaliśmy poprzednich części poszczególnych serii.


Kolejność chronologiczna filmów Marvel:


Captain America: The First Avenger (akcja filmu dzieje się w czasie II Wojny Światowej)


Captain Marvel (akcja filmu dzieje się w 1995)


Iron Man (akcja filmu dzieje się w 2010)


Iron Man 2 (kontynuacja wydarzeń z pierwszej części Iron Man)


The Incredible Hulk (czas akcji nie do końca określony, dotyczy jednak wydarzeń przed powstaniem grupy Avengers)


Thor (akcja filmu dzieje się pół roku przed wydarzeniami z Avengers)


The Avengers (akcja filmy dzieje się w 2012)


Iron Man 3 (wydarzenia rozgrywają się pół roku po tych z The Avengers)


Thor: Dark World (pomiędzy pierwszą częścią The Avengers a Age of Ultron)


Captain America: Winter Soldier (pomiędzy pierwszą częścią The Avengers a Age of Ultron)


Guardians of the Galaxy (mniej więcej 2014)


Guardians of the Galaxy Vol. 2 (kontynuacja wydarzeń z pierwszej części)


Avengers: Age of Ultron (akcja filmu dzieje się w 2015)


Ant-Man (akcja filmu dzieje się w 2015)


Captain America: Civil War (po wydarzeniach z Age of Ultron, a przed Infinity War)


Spider-Man: Homecoming (po wydarzeniach z Civil War, a przed Infinity War)


Doctor Strange (akcja osadzona w 2016)


Black Panther (akcja osadzona w 2017)


Thor: Ragnarok (po wydarzeniach z Age of Ultron, a przed Infinity War)


Avengers: Infinity War (akcja osadzona w 2017)


Ant-Man and The Wasp (czas akcji nieznany)


Avengers: Endgame (opisuje wydarzenia rozpoczynające się w 2017, a kończące w 2022)


Spider-Man: Far From Home (8 miesięcy po wydarzeniach z Avengers: Endgame)


Filmy Marvel – co wybrać na początek?


Oczywiście nie każdy ma czas na maraton składający się ponad 20 filmów. Jakie więc filmy Marvela wybrać na początek? Najbardziej ikoniczna i pełna rozmachu jest oczywiście saga The Avangers. Na początek warto więc obejrzeć The Avengers, następnie Avengers: Age of Ultron, Avengers: Infinity War i w końcu Avengers: Endgame. Jeśli natomiast wolimy zacząć od filmów skupiających się na pojedynczych superbohaterach, to na początek polecamy filmy o Kapitanie Ameryka, Iron manie czy 3 części Thor’a.


Najnowsze filmy Marvel i nadchodzące premiery


Fani filmów Marvel mają na co czekać w 2021. Na horyzoncie są nie tylko nowe kinowe filmy Marvel, ale również seriale osadzone w tym uniwersum. Niestety seriale te będą dostępne na platformie streamingowej Disney Plus, która na chwilę obecną nie jest jeszcze dostępna w naszym kraju.


Wróćmy jednak na razie do nowych filmów Marvel, które w 2021 roku trafią do kin. W maju czeka nas premiera Black Widow. Ta opowieść o obdarzonych super mocami szpiegach, będzie działa się pomiędzy wydarzeniami z Captain America: Civil War, a Avengers: Infinity War. W tytułowej roli wystąpi oczywiście zjawiskowa Scarlett Johansson. Z kolei na lipiec zaplanowana jest kinowa premiera filmu Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings. W tym nowym filmie Marvel po raz pierwszy zobaczymy azjatę w roli głównej. Całość będzie oczywiście pełną akcji mieszanką kina o superbohaterach i filmu kung-fu. Kolejne dwie duże premiery kinowe Marvela zaplanowane są na końcówkę roku. Pierwsza z nich to The Eternals film o rasie nieśmiertelnych istot, które od wieków kształtują historię ludzkości. W rolach głównych wystąpią między innymi Angelina Jolie, Salma Hayek czy znany z Gry o Tron Kit Harington. Ostatni filmowy hit, jaki Marvel szykuje na 2021 to Spiderma-man 3. Premiera kolejnej części o człowieku pająku zaplanowana jest na 17 grudnia 2021. A na jaki nowy film Marvel czekacie z największą niecierpliwością? Dajcie nam o tym znać w komentarzu.

Artur Kosina
Artur Kosina
Redaktor
facebook twitter instagram
Lorem Ipsum jest tekstem stosowanym jako przykładowy wypełniacz w przemyśle poligraficznym. Został po raz pierwszy użyty w XV w. przez nieznanego drukarza do wypełnienia tekstem próbnej książki.

Najnowsze wpisy na blogu

04.03.2021
Filmy na podstawie komiksów DC Comics

Filmy DC Comics to pozycje obowiązkowe dla każdego miłośnika filmów o superbohaterach. To dzięki wydawnictwu DC Comics na ekrany kin i telewizorów trafiły takie kultowe postacie jak Batman, Superman, Aquaman czy Wonder Woman.

02.03.2021
Filmy na podstawie komiksów Marvela. Co warto obejrzeć?

Filmy Marvela biją kolejne kasowe rekordy, przyciągając do kin i przed ekrany telewizorów miliony widzów na całym świecie.

27.02.2021
Filmy historyczne, które warto zobaczyć

Historia ludzkości to nieprzebrane źródło inspiracji dla filmowców. Filmy historyczne stawiają, przed twórcami wiele wyzwań, ale dają także ogromne pole do popisu.

25.02.2021
Seriale o zombie – TOP 5

Kilka lat temu na punkcie seriali o zombie oszalał cały świat. Oczywiście temat zombie istniał w kinie i popkulturze już od wielu lat.