Gambit królowej – fenomen nowej produkcji Netflixa

Gambit królowej – fenomen nowej produkcji Netflixa

09.02.2021

W ciągu pierwszego miesiąca od premiery nowy serial Netflix Gambit Królowej obejrzało ponad 60 milionów widzów. Jest to absolutny rekord, nic więc dziwnego, że media na całym świecie mówią o fenomenie Gambitu królowej. Rekordowa oglądalność to jednak nie wszystko. Nowy serial Netflix spowodował również rekordowy wzrost sprzedaży szachownic, a w szachy zaczęły grać miliony ludzi na całym świecie. W związku z tak dużą popularnością Gambitu królowej, mamy dla Was dzisiaj kilka ciekawostek na temat tego serialu. Zapraszamy do lektury!


Gambit królowej – czy to serial na faktach?


Zacznijmy może od tego, czy Gambit królowej to serial na faktach? Netflix przedstawił historię młodej szachistki w tak wiarygodny sposób, że wielu internautów zadaje sobie pytanie, czy ta historia ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Zarówno sama historia, jak i jej bohaterowie są fikcyjni. Serial Gambit królowej oparty jest na powieści o tym samym tytule, która opublikowana została w 1983 roku. Jej autorem jest Walter Tevis, który zmarł zaledwie rok po wydaniu książki. Mimo tego, że Gambit królowej nie jest oparty na faktach, to w serialu zawarto wiele autentycznych wątków. Natomiast postać głównej bohaterki jest częściowo wzorowana na amerykańskim mistrzu szachowym, którym był Bobby Fisher.


Obsada serialu Gambit królowej


Serial osadzony jest w latach 50 i 60 XX wieku. Przedstawia historię Beth Harmon i jej drogę od osieroconej małej dziewczynki do amerykańskiej mistrzyni szachowej. Ważnym elementem fabuły są również problemy psychiczne głównej bohaterki i presja społeczna, z którą zmaga się na co dzień. W rolę protagonistki wcieliła się brytyjsko–amerykańska aktorka Anya Taylor-Joy. Mogliśmy ją wcześniej oglądać między innymi w filmie Split z 2016 roku czy takich serialach jak Peaky Blinders, czy Atlantis. Jednak to dopiero rola młodej szachistki stała się dla aktorki przełomowa i pozwoliła jej na zdobycie ogromnej popularności. Towarzyszą jej między innymi Bill Camp jako William Shaibel, który wprowadził Beth do szachowego świata, udzielając jej pierwszych lekcji czy Harry Melling jeden z pierwszych poważniejszych rywali Beth i jej późniejszy przyjaciel. Polscy fani Gambitu królowej mogą mieć dodatkowy powód do radości. W serialu zagrał bowiem również popularny polski aktor Marcin Dorociński (m. in. Pitbull Ostatni pies, Róża, Drogówka). W Gambicie królowej wcielił się on w rolę Vasily’a Borgov’a rosyjskiego szachowego mistrza świata, głównego rywala młodej protagonistki.


Gambit królowej – czy będzie drugi sezon?


Ogromna popularność serialu sprawiła, że bardzo często pada pytanie o to, czy będzie drugi sezon Gambitu królowej? Co prawda Netflix nie zajął w tej sprawie definitywnego stanowiska. Jednak powstanie drugiego sezonu Gambitu królowej może stać pod znakiem zapytania z kilku powodów. Po pierwsze 7 odcinkowy Gambit królowej został napisany jako zamknięta całość. Po drugie fabuła serialu bazuje na powieści, która nie doczekała się oficjalnej kontynuacji, a pierwszy sezon wiernie odwzorowuje treść całej książki. Z drugiej jednak strony świat show–biznesu nie raz już pokazał, że nie ma rzeczy niemożliwych. Fani serialu trzymają więc kciuki i czekają na oficjalne informacje o ewentualnym drugim sezonie Queen’s gambit.


Gambit królowej książka


Na koniec warto wspomnieć jeszcze kilka słów o książce, na podstawie której nakręcony został serial Gambit królowej. Jak już wspomnieliśmy, powieść pod tym samym tytułem ukazała się w 1983 roku. Sam autor, Walter Tevis mówił, że "Gambit królowej" to hołd składany mądrym kobietom. Powieść Tevisa spotkała się z ciepłym przyjęciem, nie zyskała jednak nigdy szerszego rozgłosu. Dopiero premiera netflixowego serialu, sprawiła, że zainteresowanie powieścią sprzed niemal 40 lat nagle wzrosło. Czy warto sięgnąć po książkę Gambit królowej, jeśli widzieliśmy serial? I tak i nie. Z jednej strony jest to solidna książka, a czytać zawsze warto. Z drugiej strony serialowa adaptacja Gambitu królowej jest bardzo wierna swojego książkowemu pierwowzorowi. W związku z tym, jeśli widzieliśmy już serial, książka nas raczej nie zaskoczy. Jednak psychofani Gambitu królowej na pewno nie będą tą pozycją książkową zawiedzeni?

Artur Kosina
Artur Kosina
Redaktor
facebook twitter instagram
Lorem Ipsum jest tekstem stosowanym jako przykładowy wypełniacz w przemyśle poligraficznym. Został po raz pierwszy użyty w XV w. przez nieznanego drukarza do wypełnienia tekstem próbnej książki.

Najnowsze wpisy na blogu

04.03.2021
Filmy na podstawie komiksów DC Comics

Filmy DC Comics to pozycje obowiązkowe dla każdego miłośnika filmów o superbohaterach. To dzięki wydawnictwu DC Comics na ekrany kin i telewizorów trafiły takie kultowe postacie jak Batman, Superman, Aquaman czy Wonder Woman.

02.03.2021
Filmy na podstawie komiksów Marvela. Co warto obejrzeć?

Filmy Marvela biją kolejne kasowe rekordy, przyciągając do kin i przed ekrany telewizorów miliony widzów na całym świecie.

27.02.2021
Filmy historyczne, które warto zobaczyć

Historia ludzkości to nieprzebrane źródło inspiracji dla filmowców. Filmy historyczne stawiają, przed twórcami wiele wyzwań, ale dają także ogromne pole do popisu.

25.02.2021
Seriale o zombie – TOP 5

Kilka lat temu na punkcie seriali o zombie oszalał cały świat. Oczywiście temat zombie istniał w kinie i popkulturze już od wielu lat.