Najlepsze westerny w historii kina

Najlepsze westerny w historii kina

12.02.2021

Western – gatunek przez jednych uwielbiany, przez innych lekceważony i deprecjonowany. Niezależnie od tego, której grupy należycie, musicie przyznać, że trudno byłoby mówić o historii kina amerykańskiego, pomijając western. Nikt chyba nie zaprzeczy, że wizerunek samotnego jeźdźca odjeżdżającego w stronę zachodzącego słońca na zawsze zapisał się w kulturze popularnej. Jeśli chcecie odświeżyć sobie najlepsze westerny wszechczasów, to mamy dla Was dzisiaj krótkie zestawienie filmów, które naszym zdaniem zdecydowanie zasłużyły na ten tytuł.


Najlepsze westerny wszechczasów – nasze TOP 5


Siedmiu wspaniałych / The Magnificent Seven


Nasze zestawienie zaczynamy od prawdziwego westernowego klasyka, czyli Siedmiu wspaniałych. Mowa tu oczywiście o oryginalnej wersji z 1960 roku. Dla nas ten film jest po prostu kwintesencją amerykańskiego westernu. Reżyserem Siedmiu wspaniałych był John Sturges, który ma na koncie szereg klasyków kina akcji lat 50, 60 i 70. W rolach głównych wystąpili między innymi Yul Brynner, Steve McQueen czy Charles Bronson. Western ten doczekał się serialowego (1998) i filmowego (2006) remaku.


Butch Cassidy and the Sundance Kid


Gdyby mierzyć jakość filmu według ilości zdobytych oscarów to w kategorii najlepszych amerykańskich westernów nie mogłoby zabraknąć filmy Butch Cassidy and the Sundance Kid z 1969 roku. Obraz ten zdobył aż 7 nominacji i wygrał 4 statuetki, w tym oscara za najlepszy scenariusz i najlepsze zdjęcia. Film opowiada historię dwóch tytułowych, słynnych przestępców Dzikiego Zachodu. Western ten został zaliczony do 100 najważniejszych filmów kina amerykańskiego, a finałowa scena na zawsze zapisała się w historii kinematografii.


Rio Bravo


Trudno pisać o najlepszych filmach tego gatunku pomijając westerny z Johnem Waynem. Aktor ten jest bowiem prawdziwą legendą kina amerykańskiego i ikoną westernu. W Rio Bravo John Wayne wciela się postać szeryfa małego miasteczka i staje naprzeciw bogatego ranchera. Na szczególną uwagę zasługuje muzyka w Rio Bravo. Kilka piosenek z tego filmu stało się prawdziwymi hitami swoich czasów. Dodatkowo Rio Bravo doczekało się szeregu remaków, często osadzonych w zgoła odmiennych epokach.


Bez przebaczenia / Unforgiven


Złote lata westernów przypadają na lata 60. W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć jednak dużo nowsze produkcji – westernu Bez przebaczanie. Reżyserem i odtwórcą głównej roli jest kolejna ikona westernów – Clint Eastwood, któremu na planie towarzyszą między innymi Gene Hackman i Morgan Freeman. Western Bez przebaczenia również zdobył 4 oscary, w tym statuetki za najlepszą reżyserię (Clint Eastwood) i najlepszą rolę drugoplanową (Gene Hackman).


Dzika banda / The Wild Bunch


Końcówkę naszego mini rankingu najlepszych westernów zamyka kontrowersyjny film Dzika banda z 1969 roku. Film ten wywołał szereg kontrowersji głównie ze względu na dużą ilość pełnych przemocy scen oraz brutalne kreacje głównych bohaterów. Podobnie jak Bez przebaczenia western ten zaliczany jest do nurtu tak zwanych anty–westernów lub post–westernów. W przeciwieństwie do klasycznych westernów twórcy tego nurtu zacierają granice pomiędzy dobrymi i złymi bohaterami i obnażają surowe, często prymitywne warunki panujące na Dzikim Zachodzie. Można powiedzieć, że tego rodzaju westerny odzierają Dziki Zachód z jego romantycznych ideałów prezentowanych w klasycznych westernach z lat 50 i 60.


Westerny amerykańskie z ostatnich lat


Wielu znawców kina uważa, że westerny amerykańskie jako gatunek filmowy mają już najlepsze lata za sobą. Niezależnie od tego, czy zgadzamy się z tym twierdzeniem, czy nie, warto zauważyć, że od czasu do czasu nadal ukazują się dobre westerny. Niektóre z nich bazują na sprawdzonych schematach, inne szukają nowych form i konwencji, które odświeżyłyby gatunek. Na ekrany kin wszedł niedawno bardzo ciepło przyjęty nowy western News of the World, w którym główną rolę gra Tom Hanks. Jeśli jednak szukacie dobrych westernów z ostatnich lat, to warto zainteresować się również takimi tytułami jak: True Grit (2010), Django Unchained (2012), The Ballad of Buster Scruggs (2018) czy zdobywca statuetki oskara The Revenant z Leonardo DiCaprio. Jeśli widzieliście jakiś godny polecenia nowy western, którego tu zabrakło, zapraszamy do podzielenia się nim w komentarzu.

Artur Kosina
Artur Kosina
Redaktor
facebook twitter instagram
Lorem Ipsum jest tekstem stosowanym jako przykładowy wypełniacz w przemyśle poligraficznym. Został po raz pierwszy użyty w XV w. przez nieznanego drukarza do wypełnienia tekstem próbnej książki.

Najnowsze wpisy na blogu

04.03.2021
Filmy na podstawie komiksów DC Comics

Filmy DC Comics to pozycje obowiązkowe dla każdego miłośnika filmów o superbohaterach. To dzięki wydawnictwu DC Comics na ekrany kin i telewizorów trafiły takie kultowe postacie jak Batman, Superman, Aquaman czy Wonder Woman.

02.03.2021
Filmy na podstawie komiksów Marvela. Co warto obejrzeć?

Filmy Marvela biją kolejne kasowe rekordy, przyciągając do kin i przed ekrany telewizorów miliony widzów na całym świecie.

27.02.2021
Filmy historyczne, które warto zobaczyć

Historia ludzkości to nieprzebrane źródło inspiracji dla filmowców. Filmy historyczne stawiają, przed twórcami wiele wyzwań, ale dają także ogromne pole do popisu.

25.02.2021
Seriale o zombie – TOP 5

Kilka lat temu na punkcie seriali o zombie oszalał cały świat. Oczywiście temat zombie istniał w kinie i popkulturze już od wielu lat.